ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ : Ο Άρης Θεσσαλονίκης λύγισε την αντίσταση της Ηλιούπολης στο τάι μπρέικ κερδίζοντας τον αγώνα 3-2.

Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015

Ο Άρης Θεσσαλονίκης λύγισε την αντίσταση της Ηλιούπολης (έπαιζε χωρίς την Γκλιγκόροβιτς) στο τάι μπρέικ (15-13) κερδίζοντας τον αγώνα 3-2 σε ένα ματς που κράτησε 2 ώρες και 45 λεπτά.Το παιχνίδι ήταν γεμάτο ανατροπές με την Ηλιούπολη να προηγείται με 1-0, αλλά τον Άρη να κάνει το 1-2 (στο β’ σετ προηγήθηκε με 2-10 κι η Ηλιούπολη ισοφάρισε 24-24), ενώ το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ καθώς η γηπεδούχος ομάδα πήρε το δ’ σετ με 28-26 χάρις σε άσο της Γιοβάνη.Στο 5ο σετ το 3-1 της Ηλιούπολης έγινε 5-8 για τον Άρη που έφτασε στο 11-14, αλλά άσος της Μαλουσάρη και άουτ της Καετάνο έκαναν το 13-14 για να έρθει όμως η Βραζιλιάνα και με πετυχημένη επίθεση τελείωσε το σετ.
Η Ηλιούπολη προηγήθηκε στο τάι μπρέικ 3-1 δύο φορές αφού την πρώτη φορά το 3-1 έγινε 1-1 με απόφαση της διαιτησίας γεγονός που επηρέασε αρνητικά της αθλήτριες της Ηλιούπολης.

Η Ηλιούπολη πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα ενώ ο Άρης μετράει 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η γνώμη του πάγκου

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Κάναμε ότι καλύτερο μπορούσε και μάλιστα χωρίς να έχουμε τη βασική μας πασαδόρο. Δεν έχω παράπονα από τις αθλήτριές μου. Αντίθετα, δεν μπορώ να πω το ίδιο για τη διαιτησία η οποία μας αναστάτωσε με τις λανθασμένες αποφάσεις της, κυρίως στο τάι μπρέικ. Θα κάνουμε ότι καλύτερο στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Δημήτρης Σολκίδης (προπονητής Άρη): «Δεν είχαμε την ίδια καλή απόδοση με την πρεμιέρα, ωστόσο σημασία έχει η νίκη κόντρα σε μια αξιόμαχη ομάδα. Δεν θεωρώ ότι η ομάδα μου είχε ευνοϊκή διαιτησία αλλά λάθη πάντα γίνονται από όλους. Είμαστε μια ομάδα με ενθουσιασμό και μας περιμένει μια πεντάδα αγώνων όπου έχουμε τις προϋποθέσεις να κάνουμε το απόλυτο.»

Τα σετ: 25-19, 24-26, 19-25, 28-26, 13-15

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γεωργίου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μαρκοπούλου 8 (4/13 επ., 4 μπλοκ), Γιοβάνη 12 (10/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 17 (13/36 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Μαλουσάρη 13 (7/19 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Βούκοβιτς 20 (16/44 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 54% άριστες), Μάρκου -λ (39% υπ. – 32% άριστες) / Λάππα, Μπανίκα 2 (2/8 επ.), Καπέλου 2 (2 άσοι).

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 6 (1/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Καετάνο 26 (24/61 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 29% άριστες), Γκάνο 16 (11/26 επ., 5 μπλοκ), Καλανταρίδου 18 (13/32 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 49% υπ. – 27% άριστες), Τσομπανίδου 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (61% υπ. – 55% άριστες) / Κοσμά, Κούση, Γουγούση 1 (1 άσο), Πλουμή.