ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ : Πάλεψε ο Γ.Σ. Ηλιούπολης αλλά έχασε 3-0 σετ από τον Παναθηναικό

Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

Πάλεψε ο Γ.Σ. Ηλιούπολης αλλά έχασε 3-0 σετ από τον Παναθηναικό

Του Άγγελου Κάνδηλα
Μια στροφή πριν την ολοκλήρωση της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών και ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-0 σετ στο Α' Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης τον Γ.Σ. Ηλιούπολης το απόγευμα του Σαββάτου της 19/3/2016.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναικός μπήκε δυνατά, άνοιξε γρήγορα τη διαφορά και πήρε σχετικά εύκολα το σετ με 15-25. Στο τέλος του α' σετ εισήλθαν στις κερκίδες του γηπέδου, παρουσία ισχυρής αστυνομικής δύναμης, 100 περίπου οπαδοί του Παναθηναικού οι οποίοι αποχώρησαν λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναικός ξεκίνησε καλύτερα(0-4, 6-10) ενώ η Ηλιούπολη ανέβασε την απόδοσή της, εκμεταλλεύετηκε την αδράνεια του ΠΑΟ και ισοφάρισε 14-14. Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά 17-16 και πήραν και μικρό προβάδισμα, εκμεταλλευόμενες και τα λάθη στις επιθέσεις των φιλοξενουμένων (21-19, 23-21) ενώ είχαν σετ μπολ, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κάνει το 0-2.

Μελανό σημείο του σετ αλλά και του αγώνα, το γεγονός ότι στον τελευταίο πόντο δύο παίκτριες της Ηλιούπολης διαδοχικά τυφλώθηκαν κατά την προσπάθειά τους από λέιζερ της κερκίδας.

Στο τρίτο σετ, ο Γ.Σ Ηλιούπολης δεν τα παρατούσε και ακολουθούσε τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν (16-20, 17-22) και κέρδισαν τελικά το σετ με 21-25.

Η γνώμη του πάγκου:

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Παλέψαμε πολύ αλλά και πάλι όταν φτάσαμε στην πηγή, δεν ήπιαμε νερό. Στο τελευταίο εντος έδρας παιχνίδι μας είχαμε καλή παρουσία. Δεν εκμεταλλευτήκαμε έναν ΄κακό’ Παναθηναϊκό σήμερα και να κυνηγήσουμε ίσως το βαθμό. Στα δύσκολα ο Παναθηναϊκός αντιδρά και έχει τις λύσεις του αλλά θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω».

Δημήτρης Καζάζης: «Θεωρώ ότι κάναμε μια μέτρια εμφάνιση, σε κάποια κομματια πήγαμε πολύ καλά και αφορά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού αλλά υστερήσαμε σε κάπια άλλα όπως στο κομμάτι μπλοκ και στο κομμάτι της υποδοχής όταν πιεστήκαμε. Θεωρώ ότι είναι κάπου φυσιολογικό, αφού υπήρχε αρκετή κούραση από την προετοιμασία της εβδομάδας αλλά πρέπει σε ματς να κυνηγάμε την καλύτερη δυνατή απόδοση προκειμένου να ανεβούμε επίπεδο».

Τα σετ: 15-25, 27-29, 21-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καπέλλου, Γιοβάνη 8 (7/18 επ., 1 άσο), Μπανίκα 3 (7/4 επ., 2 μπλοκ, 14% υπ. – 00% άριστες), Μαλουσάρη 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 13 (9/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες), Αργυροπούλου -λ (65% υπ. – 41% άριστες) / Γεωργίου, Ευθυμιοπούλου, Βέλλιου 6 (6/13 επ., 24% υπ. - 00% άριστες), Τσαβαλιά.

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 16 (11/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Γκούζου 12 (11/14 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 10 (10/27 επ., 57% υπ. - 14% άριστες), Τσίμα 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (4/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (45% υπ. – 36% άριστες) / Αγγελοπούλου, Καββαδία 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ).